Aktualności (125)
24 października 2019 roku w Augustowskim Centrum Edukacyjnym w Augustowie odbył się powiatowy etap Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS. W zmaganiach brali udział uczniowie trzech augustowskich szkół średnich (ACE, II LO, I LO). Z przyjemnością informujemy, że pierwsze miejsce zdobyła uczennica naszej szkoły - Julia Marinicz z klasy I AP! Opiekunem Julii jest pani Elżbieta Sturgulewska. Zdjęcia dzięki uprzejmości pani Klaudii Kwiecień.
Ostatnie tygodnie obfitują w sukcesy humanistów z naszego liceum. Największym osiągnięciem mogą pochwalić się Zuzanna Trochimowicz i Kacper Duba z klasy 3c oraz Aaron Grześko z 4c. Uczniowie zostali finalistami Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Turniej na zamku. Potyczki wierszowane”. Przy okazji warto wspomnieć, że Aaron zyskał awans do kolejnego etapu Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.
Inni uczniowie II LO mogą poszczycić się tytułami laureatów konkursów recytatorskich i piosenkarskich. Kacper Ciężkowski z klasy 4c nie tylko otrzymał wyróżnienie na Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim pod hasłem ,,Wolność – kocham i rozumiem”, który odbywał się w Białymstoku, ale także zajął II miejsce na Powiatowym Konkursie ,,Tożsamość Polaka”, na którym Laura Truszkowska z klasy 2d zajęła III miejsce w kategorii piosenki.
Serdecznie gratulujemy naszym wspaniałym humanistom oraz ich opiekunce – pani Dorocie Prokop oraz życzymy dalszych sukcesów.
Siatkarska liga o Puchar Starosty Augustowskiego
Przez kilka grudniowych weekendów na sali gimnastycznej w ACE toczyły się rozgrywki pomiędzy najlepszymi siatkarkami i siatkarzami ze szkół ponadpodstawowych. W kolejnych turniejach II LO zajmowało bardzo wysokie miejsca, a rozgrywki trójek dziewcząt oraz miksty siatkarskie wygraliśmy w bardzo dobrym stylu. Oto nasze najwyższe miejsca w kolejnych turniejach:
I miejsce trójek dziewcząt, I miejsce mikstów chłopców i dziewcząt, II miejsce szóstek dziewcząt, III miejsce szóstek chłopców, IV miejsce trójek chłopców. Tak wysokie wyniki świadczą o bardzo dobrym przygotowaniu naszych reprezentantów do rozgrywek. Umiejętności techniczne i taktyczne zdobywali w toku lekcji wychowania fizycznego, prowadzonych dodatkowo treningach siatkarskich oraz w przypadku kilku osób treningach w klubie piłki siatkowej. Trenerami i opiekunami zespołów byli pani Agnieszka Kuźma i pan Zbigniew Ryniewicz.
Oto składy obu zespołów:
Dziewczęta:
Kinga Biedulewicz - kapitan
Ania Głowacka
Weronika Baranowska
Karolina Barszczewska
Oliwia Karczewska
Oliwia Kamińska
Wiktoria Szantar
Martyna Ziarko
Uliana Leśniak
Milena Wysocka
Marta Mojsiewicz
Chłopcy:
Olaf Wites - kapitan
Jan Hołubowicz
Jan Kłoczko
Maciej Talkowski
Kacper Korzun
Michał Ciborowski
Aleksander Okrągły
Łukasz Sieńkowski
Igor Leszczyński.
Gratulujemy wszystkim!!!
Serdecznie zapraszamy uczniów klas VIII oraz klas I szkół ponadpodstawowych do wzięcia udziału w II Konkursie Wiedzy o Powiecie Augustowskim.
Szczegółowe informacje znajdują się w poniższym załączniku.
Czytaliśmy, gdzie się tylko dało!
W piątek, 29 listopada, w naszej szkole odbyła się akcja „Przerwa na Czytanie”. Młodzi ludzie, podczas przerw, czytali w klasach, na korytarzach, w różnych innych zakątkach naszej szkoły, no i oczywiście w przyjemnym kąciku czytelniczym w bibliotece. Niektórzy czytali również razem z…., z kim? To zobaczycie na zdjęciach poniżej. W świat książek zagłębili się nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele, którzy chętnie przyłączali się do wspólnego czytania z uczniami. Mały kącik czytelniczy powstał też w pokoju nauczycielskim. Na jednej z przerw kadra pedagogiczna wraz z panią dyrektor na krótką chwilę chętnie zanurzyła się w literaturę.
Bardzo dziękuję pani dyrektor za entuzjastyczne podejście do akcji, nauczycielom, którzy chętnie wzięli w niej udział, oraz młodzieży, która jak zawsze stanęła na wysokości zadania. Ponadto, bardzo dziękuję pani Agnieszce Milanowskiej za podsunięcie inspirujących pomysłów na uwiecznienie tego wydarzenia oraz pani Dorocie Prokop za ogromne zaangażowanie i pomoc w zorganizowaniu tego czytelniczego przedsięwzięcia.
Mam nadzieję, że dzięki tej akcji uczniowie będą chętniej sięgać po książki, bo naprawdę warto!
Opiekunka biblioteki szkolnej –Jola Wojczulis
Wiktoria Hofman wyrecytowała sobie podium
Wiktoria Hofman z klasy III B zajęła drugie miejsce w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Zbigniewa Herberta, który odbył się w poniedziałek 25 listopada w sali widowiskowej Augustowskich Placówkach Kultury. Opiekunką Wiktorii była pani Beata Tomaszewska. Powód do dumy powinna też mieć laureatka trzeciego miejsca, Julia Smoleńska z klasy IV A (opiekunka pani Dorota Prokop) oraz wyróżnieni w tych zmaganiach Wiktoria Kulmacz z II B (opiekunka pani Dorota Prokop) oraz Mikołaj Czerwiński i Karolina Wysocka z klasy III D (opiekunka pani Beata Tomaszewska).
Organizatorem poetyckich zmagań była Miejska Biblioteka Publiczna działająca przy Augustowskich Placówkach Kultury. W konkursie wzięło udział ponad 40 uczniów, w tym młodzi recytatorzy z wyższych klas ze szkół podstawowych oraz uczniowie szkół średnich. Oprócz wyżej wymienionych młodych ludzi naszą szkołę godnie reprezentowali następujący uczniowie : Martyna Roszko i Oliwia Dadura z klasy I A, Sofia Lymar z klasy III B (opiekunka pani Beata Tomaszewska). Ponadto Maryia Siemianowa z klasy I B oraz Roksana Łukaszewicz z III D (opiekunka pani Beata Tomaszewska). Gratulujemy sukcesów i życzymy powodzenia w kolejnych poetyckich zmaganiach, a tym, którym tym razem nie udało się wskoczyć na podium, dodajemy otuchy: noski do góry, następnym razem na pewno będzie lepiej!
W czwartek, 21 listopada, obchodziliśmy Dzień Życzliwości.
Wolontariusze z II LO w tym dniu obdarowali całą naszą społeczność słodkimi upominkami oraz dzielili się dobrym słowem! Następnie uczniowie udali się do centrum Augustowa, aby mieszkańcom naszego miasta również wręczyć słodki upominek. Augustowianie byli bardzo pozytywnie zaskoczeni taką akcją i czasami także obdarowali nas czymś słodkim.
Dzięki tej akcji u wielu osób zauważyliśmy uśmiech na twarzy i poprawiony nastrój. Dla nas ta akcja sprawiła dużo radości i szczęścia zwłaszcza, że obdarowaliśmy w sumie ponad 550 osób!
W piątek 8 listopada, z okazji szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, aula naszego liceum tętniła życiem!
Uczniowie wzięli udział w pasjonującym konkursie piosenki patriotycznej, prezentując swoje wokalne umiejętności. Równie emocjonujący był quiz historyczny, który sprawdził wiedzę uczniów o przeszłości naszego kraju. Dodatkowo każda klasa zaprezentowała swoją patriotycznie udekorowaną pracownię, dzięki czemu korytarze i sale II LO zmieniły się w kolorowy i kreatywny pokaz barw biało-czerwonych.
Jury przyznało punkty w poszczególnych konkurencjach. Zwycięzcami zostały klasy 3d i 3a, które otrzymały słodkie upominki od organizatorów oraz vouchery do kina ufundowane przez panią dyrektor. Gospodarzami wydarzenia były klasy 1a i 1b. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy pokazali, że wiedza historyczna i talent muzyczny to ich mocne strony.
4 listopada, podczas posiedzenia Zarządu Powiatu Augustowskiego, Piotr Rusiecki – Starosta Augustowski, oraz Wojciech Jerzy Szczudło - Wicestarosta wręczyli nagrody zarządu za wysokie wyniki sportowe uzyskane w narciarstwie wodnym w 2024 roku trzem sportowcom z Augustowa.
Symboliczne bony w wysokości 1500 zł otrzymali: Zofia Olejnik, Zuzanna Polkowska oraz Erwin Zawadzki. Zuzanna i Erwin to byli uczniowie naszej szkoły!
Gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i życzymy kolejnych sukcesów!
W poniedziałek, 4 listopada, na scenie APK odbyły się wyjątkowe Zaduszki Patriotyczne, podczas których uczniowie naszej szkoły oddali hołd bohaterom narodowym i przypomnieli o wartości pamięci historycznej. To coroczne wydarzenie, na którym młodzież recytuje poezję, wykonuje utwory muzyczne oraz wspomina sylwetki zasłużonych postaci, stanowi niezwykły czas refleksji nad losami Polski i ludzi, którzy oddali życie za wolność ojczyzny.
Przesłanie: Bez korzeni nie ma skrzydeł, które wybrzmiało podczas uroczystości, symbolizuje potrzebę pielęgnowania narodowej tożsamości i pamięci o przeszłości, by czerpać siłę do przyszłych działań i marzeń.
Młodzi artyści w przygotowanym spektaklu (reżyseria: p.M.Kisielewska i p.B.Tomaszewska) przywołali zarówno trudne momenty z historii Polski, jak i momenty chwały, łącząc fragmenty literatury patriotycznej z utworami muzycznymi, które wzbudzały głębokie wzruszenie wśród zgromadzonej publiczności.
Zaduszki Patriotyczne, jako żywa lekcja historii i patriotyzmu, przypominają, że nasza tożsamość narodowa jest zakorzeniona w pamięci o tych, którzy walczyli i poświęcili się dla dobra kraju. Dla uczniów jest to nie tylko okazja do artystycznej prezentacji, ale przede wszystkim moment, by uświadomić sobie, że korzenie, które wrosły w ziemię polskiej historii, są fundamentem, na którym budujemy przyszłość.
Wielkie podziękowania kierujemy w stronę uczniów, młodych aktorów koła teatralnego „Antrakt”, którzy wystąpili w przedstawieniu:
Kinga Biedulewicz, Kacper Ciężkowski, Klaudia, Markiewicz, Weronika Baranowska, Karolina Wysocka, Luzia Ruszkiewicz, Weronika Łochowska, Martyna Roszko, Wiktoria Wąsowicz, Lena Zalewska, Oliwia Dadura, Zuzanna Masłowska, Oliwia Ślużyńska, Aniela Chojnowski, Laura Jasińska, Oliwia Zieziulewicz, Maryia Siamionawa i Yelyzaveta Kolesnichenko.
O oprawę dźwiękową zadbali: Jan Hołubowicz i Krzysztof Łukawski.
Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie
Powiat Augustowski
Augustowskie Placówki Kultury
Przepełnieni radością pospiesznie informujemy, iż dzięki niezwykłej ofiarności Darczyńców oraz ogromnemu zaangażowaniu naszych niezastąpionych Wolontariuszy podczas XVI Kwesty wspólnymi siłami pobiliśmy dotychczasowy rekord i zebraliśmy kwotę 22.001,06zł i 3 euro!
Zabytkowe nagrobki są bezcennym świadectwem historii naszego kraju. Niosą one w sobie niezliczone, często przepełnione tragizmem, opowieści o naszych przodkach, ich życiu i osiągnięciach.
Niestety, z biegiem czasu większość mogił ulega zniszczeniu. Dlatego, coroczna Kwesta na rzecz Ratowania Zabytkowych Nagrobków na Augustowskim Cmentarzu przepięknie wpisuje się w obchody augustowskich uroczystości Wszystkich Świętych i przyczynia się do pielęgnowania pamięci o tych, którzy już odeszli.
Z całego serca DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ofiarodawcom oraz organizatorom tego niezwykłego przedsięwzięcia!
DOBRO WRACA, PAMIĘTAJMY!
II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie
Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie
Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie
Powiat Augustowski
Więcej...
Piątek, 25 października, był ostatnim dniem realizacji projektu EcoAcademia Erasmus+. Rozpoczęliśmy go obejrzeniem prezentacji, po czym musieliśmy wykonać testy związane z segregacją śmieci. Dowiedzieliśmy się przede wszystkim, co to jest PSZOK, oraz tego, że lustra nie należy wrzucać do szkła, bo ma w sobie ołów. Później podzieliliśmy się na pięć grup i wykonaliśmy prezentacje. Każdy z zespołów miał opracować jeden temat, w którym musieliśmy podsumować nasze trwające niemal rok działania. Na zakończenie wykonaliśmy testy dotyczące tego, co nam się podobało i nie podobało w tym projekcie, odpowiedzieliśmy, czy drugi raz byśmy wzięli w nim udział. Zjedliśmy sękacza i pożegnaliśmy nasze koleżanki i naszych kolegów z Włoch. To była naprawdę ciekawa przygoda. Mamy nadzieję, że się jeszcze z nimi kiedyś spotkamy.
Arrivederci!
Tekst: Kinga Biedulewicz
Podlaskie Dni Matematyki w II LO
Już kolejny raz wzięliśmy udział w Podlaskich Dniach Matematyki zorganizowanych przez Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej oraz Oddział Białostocki Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Uczniowie klasy 4B wysłuchali dwóch wykładów online: Równania kwadratowe z parametrem na maturze oraz Nierówności kwadratowe z parametrem na maturze. Jednym z typów zadań, które pojawiają się na maturze z poziomu rozszerzonego są te, w których występuje parametr, w tym w równaniach i nierównościach kwadratowych Na wykładzie zostały omówione sposoby tworzenia warunków do tego typu zadań oraz przekształceń pewnych wyrażeń do takiej postaci, w której można wykorzystać wzory Viete’a.
40 uczniów klas: 3B, 4B, 3A i 3D pod opieką pani Bożeny Potapowicz, pani Jolanty Kołakowskiej oraz pani Agaty Daniłowicz wzięło udział w wykładach stacjonarnych na Politechnice Białostockiej.
Czy potrafisz sobie wyobrazić liczbę tak wielką, że nie da się jej zapisać nawet we wszechświecie pełnym atomów? Na wykładzie Liczbowa rekordzistka odkryliśmy, jak ta niewyobrażalnie ogromna liczba powstała i jak jest używana do rozwiązywania złożonych problemów. Dowiedzieliśmy się, jak matematycy poruszają się w świecie liczb, które przekraczają granice wyobraźni.
Kolejnym był wykład o intrygującym tytule Co łączy martwe koty, myśliwce i słabą sztukę? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego słyszymy głównie o sukcesach, a porażki pozostają w cieniu? To jeden z powszechnych mechanizmów, które zniekształcają nasze postrzeganie rzeczywistości. Na wykładzie odkryliśmy, jak ten efekt wpływa na podejmowanie decyzji w biznesie, finansach i codziennym życiu. Dowidzieliśmy się, dlaczego skupianie się wyłącznie na historiach sukcesu prowadzi do błędnych wniosków. Nauczyliśmy się patrzeć szerzej i unikać pułapek, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Ostatni z wykładów to Złota Liczba. Dowiedzieliśmy, jaką liczbę nazywamy złotą, co ma ona wspólnego ze złotą proporcją, czym jest ciąg Fibonacciego. Poznaliśmy też słynne zadanie o królikach.
Do zobaczenia na Podlaskich Dniach Matematyki w przyszłym roku!
W poniedziałek 21 października powitaliśmy nasze koleżanki i naszych kolegów z Ascoli Piceno, których mieliśmy okazję poznać w marcu tego roku podczas pobytu we Włoszech. Na początek przywitaliśmy ich, a następnie przeszliśmy do podsumowania naszych działań, które wprowadziliśmy w życie przez ostatnie 8 miesięcy.
Później ponownie wykonaliśmy test, który sprawdził, jaki ślad pozostawiamy na Ziemi. Wyniki mocno się poprawiły, a my jesteśmy zadowoleni z tego, że możemy pomóc zachować naszą planetę w dobrym stanie. Następnie dobraliśmy się w grupy i wykonywaliśmy zadania. Dwie grupy pracowały z mikroskopami, dwie budowały DNA, a jedna nauczyła nas nazywać kości człowieka w aż trzech językach (polski, angielski i włoski).
Gdy każda grupa przedstawiła wykonane działanie, zjedliśmy przepyszne jagodzianki (dziękujemy bardzo Kindze Biedulewicz i jej Mamie!) oraz poczęstowaliśmy gości naszym lokalnym mrowiskiem. Gdy nasze brzuchy były już pełne, udaliśmy się do auli, gdzie czekały nas zadania sportowe. Po czterech niełatwych ekologicznych konkurencjach nasze zmagania zakończyliśmy remisem. Każdy uczestnik dostał upominek od naszej szkoły. Na koniec oprowadziliśmy gości po szkole i jej otoczeniu. Dzień był bardzo udany, a my czekamy na dalsze ekologiczne działania!
Tekst: Kinga Biedulewicz
W dniach od 15 do 18 października odbyła się wycieczka dofinansowana w ramach przedsięwzięcia „Podróże z klasą”, w której uczestniczyli uczniowie klas: 2A, 2C i 2D.
O godzinie 3:00 wyruszyliśmy w podróż na Dolny Śląsk. Nasz wyjazd zorganizowała firma Masuria Travel z Ełku. Na szczególne uznanie zasługuje profesjonalizm i poczucie humoru towarzyszących nam kierowców oraz pilota. Przez cały pobyt sprzyjała nam niezwykle ciepła i pogodna aura.
Pierwszego dnia odwiedziliśmy Kopalnię Złota w Złotym Stoku. Zwiedziliśmy podziemne korytarze i komory z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem o wysokości 8 m. Poznaliśmy zasady działania urządzeń, które wspomagały pracę górników. Skorzystaliśmy z wielu atrakcji, m.in. ze zjeżdżalni oraz przejażdżki kolejką.
Wieczorem zakwaterowaliśmy się w pensjonacie „Lissa” w Łężycach. Pyszne i urozmaicone jedzonko uprzyjemniało nasz pobyt, a miła obsługa dopełniła całości.
Drugiego dnia wyruszyliśmy szlakiem turystycznym na Błędne Skały oraz Szczeliniec Wielki. Przeciskaliśmy się przez wąskie szczeliny labiryntu skalnego. Urzekły nas malownicze widoki Gór Stołowych.
Tego dnia odwiedziliśmy również Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju oraz skłaniającą do zadumy Kaplicę Czaszek.
Trzeciego dnia zwiedzaliśmy Twierdzę Kłodzko. Wyróżnia się ona charakterystycznym kształtem oraz potężnymi murami. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem podziwialiśmy panoramę miasta oraz gór otaczających ziemię kłodzką. Poznaliśmy również podziemne labirynty. Niektórzy z nas podjęli wyzwanie przejścia bardzo niskim korytarzem – dla krasnali.
Przemierzając Kłodzko, widzieliśmy skutki niedawnej powodzi: zacieki na ścianach budynków, całkowicie poniszczone witryny, zanieczyszczenia naniesione przez wysoką wodę.
Wieczorem spędziliśmy czas przy ognisku. Piekliśmy kiełbaski, śpiewaliśmy i wykonywaliśmy zadania przygotowane przez uczestników wycieczki.
Ostatni dzień pobytu spędziliśmy we Wrocławiu, stolicy Dolnego Śląska. W Muzeum Narodowym podziwialiśmy Panoramę Racławicką, dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka upamiętniające 100. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej.
Następnie udaliśmy się do ZOO. Podczas zwiedzania afrykarium mieliśmy okazję zapoznać się z mieszkańcami terenów Morza Czarnego, Afryki Wschodniej, Kanału Mozambickiego, Wybrzeża Szkieletów oraz dżungli nad rzeką Kongo.
Pomysłodawczynią tego przedsięwzięcia była pani Karolina Kozłowska, a wspierały ją pani Agnieszka Kuźma i pani Agata Daniłowicz.
Do następnego wyjazdu!