Narodowe czytanie "Balladyny"

Co by się nie działo, teatr musi grać…

Przywołane hasło jeszcze nigdy chyba nie było tak aktualne jak w bieżącym roku. Trwająca pandemia skutecznie uniemożliwia pełną prezentację talentów artystycznych zarówno zawodowych aktorów, jak i osób bawiących się w teatr. Taki los spotkał również młodych artystów ze szkolnej grupy teatralnej „Antrakt”. Na szczęście jednak udało się im w końcu pojawić na scenie (choć w nieco odmiennej formule) z okazji dziewiątej już odsłony akcji Narodowego Czytania – tym razem „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji napisał: „Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy”. Dodał jednocześnie: „Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury „Balladyny” według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji”.

Tegoroczna edycja akcji w Augustowie będzie odmienna od dotychczasowych. Grupy teatralne z poszczególnych szkół miały za zadanie nagrać swoje inscenizacje, które następnie zostały zmontowane w całość. Całe dzieło będzie można obejrzeć już w sobotę, 5 września.

Grupie teatralnej „Antrakt” przypadły w udziale dwie sceny:

akt I, scena 3 – przedstawiająca spotkanie hrabiego Kirkora z Balladyną i Aliną w chacie Wdowy. Rozterki miłosne młodego władcy zostają rozwiązane przez matkę dziewcząt, która (za radą Skierki) proponuje rywalizację córek w zbieraniu malin (zwyciężczyni ma zostać żoną hrabiego).

akt V, scena 4 – przedstawiająca finał krwawych rządów Balladyny. Bohaterka pojawia się jako surowa sędzina, która wydaje trzy wyroki skazujące na samą siebie. W finale ginie od uderzenia piorunem.

W spektaklu wystąpili, znakomicie wcielając się w odgrywane role:

Patrycja Bożewicz (IIcG) – Wdowa

Julia Kopiczko (absolwentka szkoły) – Balladyna

Katarzyna Zaniewska (III b) – Alina

Mateusz Olszewski (III c) – Kirkor

Michał Milanowski (III a) – Skierka, Żołnierz, Lekarz

Krzysztof Białobłocki (IIbG) – Kanclerz

Julia Godlewska (IIbP) – Filon

Nagraniem zajął się Maciej Godlewski (absolwent szkoły).

Spektakl wyreżyserował Pan Tomasz Choroszewski, opiekun grupy teatralnej „Antrakt”.

Specjalne podziękowania należą się Paniom: Urszuli Jurgiel – dyrektor Zespołu Szkół Społecznych STO w Augustowie oraz Joannie Denert – nauczycielce języka polskiego w tej szkole za użyczenie scenografii oraz Dorocie Bujnowskiej za udostępnienie sali w Osiedlowym Domu Kultury na potrzeby nagrania.

Zanim będzie możliwość poznania całego spektaklu, zachęcamy do obejrzenia kilku zdjęć z nagrania.

Balladyna