Narodowe Czytanie 2019

Slider

W sobotę (7.09.2019 r.) odbyła się ósma już edycja Narodowego Czytania. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania  nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Wśród wybranych tekstów znalazły się: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego. W specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda napisał: „Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”.

W augustowskiej odsłonie akcji – jak co roku – udział wzięła także nasza szkoła. I tak Pani Dyrektor Barbara Koronkiewicz przeczytała fragmenty noweli Marii Konopnickiej „Dym”, zaś młodzież z grupy teatralnej „Antrakt”, przygotowana przez swojego opiekuna, Pana Tomasza Choroszewskiego, w niezwykle ekspresyjny sposób przedstawiła utwór Władysława Stanisława Reymonta „Orka”. Julia Kopiczko (III c), Karolina Kuryło (III c), Mateusz Olszewski (II c) oraz Michał Milanowski (II a) znakomicie wcielili się w role członków chłopskiej rodziny podczas wyniszczającej pracy w polu.

Gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły!

previous arrow
next arrow
Slider

Zdjęcia dzięki uprzejmości Pana Zbigniewa Bartoszewicza.