Podlaskie Dni Matematyki w II LO

Podlaskie Dni Matematyki w II LO

Już kolejny raz wzięliśmy udział w Podlaskich Dniach Matematyki zorganizowanych przez Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej oraz Oddział Białostocki Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Uczniowie klasy 4B wysłuchali dwóch wykładów online: Równania kwadratowe z parametrem na maturze oraz Nierówności kwadratowe z parametrem na maturze. Jednym z typów zadań, które pojawiają się na maturze z poziomu rozszerzonego są te, w których występuje parametr, w tym w równaniach i nierównościach kwadratowych Na wykładzie zostały omówione sposoby tworzenia warunków do tego typu zadań oraz przekształceń pewnych wyrażeń do takiej postaci, w której można wykorzystać wzory Viete’a.
40 uczniów klas: 3B, 4B, 3A i 3D pod opieką pani Bożeny Potapowicz, pani Jolanty Kołakowskiej oraz pani Agaty Daniłowicz wzięło udział w wykładach stacjonarnych na Politechnice Białostockiej.

Czy potrafisz sobie wyobrazić liczbę tak wielką, że nie da się jej zapisać nawet we wszechświecie pełnym atomów? Na wykładzie Liczbowa rekordzistka odkryliśmy, jak ta niewyobrażalnie ogromna liczba powstała i jak jest używana do rozwiązywania złożonych problemów. Dowiedzieliśmy się, jak matematycy poruszają się w świecie liczb, które przekraczają granice wyobraźni.

Kolejnym był wykład o intrygującym tytule Co łączy martwe koty, myśliwce i słabą sztukę? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego słyszymy głównie o sukcesach, a porażki pozostają w cieniu? To jeden z powszechnych mechanizmów, które zniekształcają nasze postrzeganie rzeczywistości. Na wykładzie odkryliśmy, jak ten efekt wpływa na podejmowanie decyzji w biznesie, finansach i codziennym życiu. Dowidzieliśmy się, dlaczego skupianie się wyłącznie na historiach sukcesu prowadzi do błędnych wniosków. Nauczyliśmy się patrzeć szerzej i unikać pułapek, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Ostatni z wykładów to Złota Liczba. Dowiedzieliśmy, jaką liczbę nazywamy złotą, co ma ona wspólnego ze złotą proporcją, czym jest ciąg Fibonacciego. Poznaliśmy też słynne zadanie o królikach.

Do zobaczenia na Podlaskich Dniach Matematyki w przyszłym roku!

dni matematyki