Zaduszki patriotyczne 2018 

„Listopadowy, wczesny zmrok/ Pójdziemy wszyscy na Zaduszki/ Tak jak co rok./ Pójdziemy klęknąć na mogiłach,/ Gdzie ciemno i gdzie krąg świec skrzy.../ Ci, co tu leżą, byli siłą,/ Męstwem, radością, jak dziś my./ Byli, walczyli, pracowali,/ A choć ich życia płomień zgasł,/ W różnych się dziełach dalej pali.../ Płonie i w nas…”

2 i 5 listopada 2018 roku (w kaplicy cmentarnej oraz w Miejskim Domu Kultury) młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie, skupiona w grupie teatralnej „Antrakt”, już po raz siódmy zaprosiła mieszkańców naszego miasta do przeżycia niezwykłych Zaduszek patriotycznych, podczas których wspominaliśmy wszystkich tych, którym zawdzięczamy życie w wolnej ojczyźnie. Niezwykłe misterium poetycko-muzyczne, uzupełnione przejmującymi obrazami z historii Polski, było piękną podróżą po drogach i bezdrożach prowadzących do niepodległości, a następnie do pełnego triumfu wolności w naszym kraju. Jednocześnie była to niezwykle ważna refleksja o wartościach, którym należy pozostawać zawsze wiernym, o obowiązku pamięci, wreszcie o istocie naszego człowieczeństwa i tożsamości narodowej. Wszystkie te aspekty nabierają dodatkowego znaczenia w kontekście przeżywanej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Zaduma na twarzach oraz łzy w oczach licznie zgromadzonej widowni są chyba najlepszym dowodem na głębokie przeżycie spektaklu, jak również świadczą o doniosłości poruszanych w nim treści.

W niezwykłym montażu udział wzięli: Monika Chełmińska (I a), Patrycja Makowska (I a), Michał Milanowski (I a), Krzysztof Pużyński (I a), Wiktoria Czaja (I b), Katarzyna Zaniewska (I b), Kamila Krotoszyńska (I c), Mateusz Olszewski (I c), Aleksandra Wojewnik (I c), Julia Kopiczko (II c). Za oprawę audiowizualną odpowiadali: Szymon Ewko (II b), Michał Wasilewski (II b), Sebastian Szyperek (II b) oraz pan Wojciech Piotrowicz (w Miejskim Domu Kultury). Młodzież przygotowali: pani Maria Kisielewska oraz opiekun grupy, pan Tomasz Choroszewski. Dumy z podopiecznych nie kryła pani Barbara Koronkiewicz – dyrektor II LO w Augustowie, która stwierdziła, że ogromną przyjemnością jest praca w szkole, w której uczy się tak wielu niezwykle uzdolnionych artystycznie uczniów. Podziękowała także rodzicom, którzy licznie wspierali swoje dzieci podczas występów. Dzięki temu Zaduszki patriotyczne stały się po raz kolejny okazją do spotkania kilku pokoleń augustowian.

Możemy też być pewni, że „Za rok, gdy północ na zegarach/ W noc zaduszkową znów zadzwoni/ Na apel staną.”

Zdjęcia: p.Wojciech Piotrowicz, Szymon Ewko