Wielki sukces naszych humanistek - Elizy i Weroniki w konkursie ogólnopolskim!

Kilkanaście dni temu w Krakowie odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim” pn. „Limeryki o narodach” organizowanego przez Fundację Underground. Spośród 300 nadesłanych na konkurs prac do ścisłego finału (26 osób) zakwalifikowały się dwie nasze uczennice – Eliza Kwoska z kl. IIIc oraz Weronika Chmielewska z kl. IId. Zadaniem uczestników było napisanie trzech prac – pierwszej na temat wybranego konfliktu międzynarodowego, drugiej poświęconej limerykowi jako gatunkowi literackiemu oraz trzeciej – własnego limeryku związanego z historią „małej ojczyzny”.

Teksty Elizy i Weroniki zostały docenione przez jury konkursu (składające się m.in. z profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie), które zaprosiło dziewczęta na finał w Krakowie. Zadaniem uczestników kategorii indywidualnej, w której startowały uczennice naszego liceum, było przedstawienie prezentacji multimedialnej poświęconej wybranemu konfliktowi międzynarodowemu oraz historii limeryku.

Obie dziewczyny mówiły o sprawach sobie bardzo bliskich i związanych z osobistymi pasjami. Eliza omawiała sytuację pomiędzy nacjami zamieszkującymi Izrael, posługując się przy tym zrobionymi przez siebie zdjęciami oraz nagranymi osobiście plikami audio i video. Druga natomiast przedstawiała trwający od stuleci konflikt polsko – ukraiński, wykorzystując w swojej prezentacji m.in. wywiad z p. Danutą Kaszlej – nauczycielką II LO oraz prezesem Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie.  

Wystąpienia uczennic naszego liceum zrobiły widać na jurorach ogromne wrażenie, skoro postanowiło uhonorować Weronikę tytułem finalisty i przyznać jej 7 miejsce, a Elizę nagrodzić tytułem LAUREATA, III miejscem i nagrodą w postaci indeksu na kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. 

Serdecznie gratulujemy Elizie i Weronice, ich Rodzicom oraz opiekunce naukowej dziewcząt – pani Dorocie Prokop.

Wyrazy wdzięczności składamy na ręce Pani Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie – Pani Barbarze Koronkiewicz za umożliwienie wyjazdu oraz wszelkie okazane wsparcie.

Bardzo dziękujemy jednocześnie Fundacji Underground za wspaniale spędzony czas, ciekawe i miłe doświadczenia oraz szereg nagród. Eliza i Weronika – wraz ze swoją opiekunką – zostały nagrodzone również biletami do Muzeum Narodowego w Krakowie, lekcją muzealną w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie oraz możliwością uczestniczenia w dwóch koncertach „Kaczmarski underground”. Przy okazji zwiedziły też dawną stolicę Polski, krocząc śladami Stanisława Wyspiańskiego.

 smartslider3[31]

Eliza prezentowała również swój limeryk na falach jednej z krakowskich rozgłośni radiowych. Oto on:

 

Heroiczny kapitan Raginis

Honoru broniąc przed swym nemezis

Obiecał Ja tu zginę

Walcząc do końca, Wiznę

Uczynił polskimi Termopilis