"UWOLNIJ MNIE OD GŁOSU”
CZYLI ŚW. JAN PAWEŁ II W ZST

Tegoroczny „IX Powiatowy Konkurs Poezja i Proza Świętego Jana Pawła II”, organizowany w augustowskim Zespole Szkół Technicznych im. gen. Ignacego Prądzyńskiego rozpoczął się w sposób, jakiego zapewne nie wyobrażał sobie nikt z miłośników uczty recytatorskiej. Otóż kilka chwil przed jej premierą pod oknami sali teatralnej zgromadziły się gołębie, przypominające jako żywo Ducha Świętego. Dla tych, którzy zaprzyjaźnili się z Janem Pawłem II, był to być może widoczny znak przebywania wśród nich świętego patrona konkursu.

W konkursie udział wzięło 29 uczniów z Augustowskiego Centrum Edukacyjnego,
II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków na Świecie oraz gospodarze z Zespołu Szkół Technicznych.
   Tradycję konkursu podtrzymała reprezentacja Liceum, która skompletowała zestaw nagród ufundowanych przez Zarząd Powiatu w Augustowie.
    Spośród deklamowanych utworów członkom jury, w składzie którego zasiadła Pani Dorota Dzieniszewska oraz Erazm Stefanowski, najbardziej smakowała „Uczta czarnoleska”, przygotowana przez Julię Kopiczko. Wiara w słowa Jezusa, zapewniającego, że jest Chlebem żywym, który zstąpił z nieba, a Jego Ciało i Krew to prawdziwy pokarm i napój dający życie wieczne, harmonizował z wersami

Z tęsknot poczęte ziemi, o żywiczne źródło,
nie ma dla ciebie opok, nieprzebitych grani.
Najczystszych, smreczynowych pragnień srebrna urno,
strumieni promienistych, halnych upłazami –

W tobie się świt odbija, rozżarzony Chrystus,
wstający promienistą Hostią w twej monstrancji.

Drugie miejsce przypadło Gabrieli Kleczkowskiej, której recytacja „Wybrzeży pełnych ciszy” była najdłuższym tekstem zaprezentowanym w dziewięcioletniej historii konkursu. Trzeba przyznać, że to nie lada wyczyn, tym bardziej, że uczennica II LO debiutowała przed konkursową publicznością.

Katarzyna Skibicka, która otrzymała III nagrodę, podzieliła się z publicznością impresją o „Bojaźni, która leży u początku”. Słowa kończące utwór:

Ty, Boże!
Ty Jeden możesz ciała nasze odebrać ziemi z powrotem!

zapewniły zgromadzonych o prawdzie w zmartwychwstanie ciała, a samej uczestniczce przyniosły miejsce na najniższym stopniu podium.

Po Gabrieli Kleczkowskiej kolejne granice w interpretacji twórczości Jana Pawła II przekroczył duet uczennic z II LO – Daria Trocka i Patrycja Olizarowicz, które podczas recytacji wykorzystały podkład muzyczny. Co prawda nie zdobyły one głównej nagrody, lecz wyróżnienie, ale z pewnością już napisały nową historię konkursu, stając się prekursorkami wykorzystania muzyki podczas deklamacji. To tym bardziej godne uwagi, że w utworze „Bo jesteś samą ciszą” prosiły Boga:

uwolnij mnie od głosu,
a przejmij tylko dreszczem Twojego Istnienia

Drugie wyróżnienie otrzymała Emilia Kowalewska, która starała się odnaleźć odpowiedź na pytanie zawarte w utworze „Ur w ziemi chaldejskiej”:

Dlaczego my dziś szukamy
tego miejsca w ziemi chaldejskiej,
skąd wyruszył Abram syn Teracha (…)?

Pięknych, głębokich recytacji było znacznie więcej i dlatego szkoda, że nie wszyscy uczestnicy mogli otrzymać nagrody. Ci uczniowie, którzy w tym roku szkolnym zdadzą egzamin dojrzałości i pożegnają się z Konkursem, już zostawili po sobie piękne wspomnienia, a ich następcy z pewnością przygotują niejedną interpretacyjną niespodziankę w przyszłym, jubileuszowym X Konkursie. Na pewno zadbają o to opiekunowie wspaniałej młodzieży: Pani Małgorzata Puczyńska z ZST, Pani Dorota Prokop z II LO, Pan Wiesław Sulewski z ACE oraz Pan Tomasz Choroszewski z II LO.

Za liczny udział w tegorocznej edycji Konkursu i przygotowanie poetyckiej uczty świętego Jana Pawła II serdecznie dziękują organizatorzy z Zespołu Szkół Technicznych: szkolna pedagog Pani Dorota Dzieniszewska oraz dyrektor szkoły Pan Maciej Oleksy.

Erazm Stefanowski

Zdjęcia dzięki uprzejmości Pana Macieja Oleksego.