WAKACYJNE WARSZTATY GWAROZNAWCZE

W dniach 20 – 23.07.2017 r. odbyły się w Sejnach warsztaty gwaroznawcze dla uczniów i ich opiekunów biorących udział w projekcie „Dialog pokoleń”. Nie mogło tam oczywiście zabraknąć przedstawicieli naszej szkoły. II LO w Augustowie reprezentowali: Ewelina Łapińska (II b), Natalia Kierklo (II b) oraz Kinga Borawska (II c) wraz z opiekunem – Panem Tomaszem Choroszewskim. Ogółem w spotkaniu uczestniczyły delegacje szkolne z sześciu miejscowości: Augustowa, Grajewa, Karolina, Łomży, Miętnego i Wyszek.

W programie warsztatów znalazły się wykłady (m. in. prof. Barbary Falińskiej, dr hab. Elżbiety Wierzbickiej – Piotrowskiej, prof. Haliny Pelcowej), pokazy, ćwiczenia językowe, gra miejska „Poznajemy miasto Sejny, jego historię i zwyczaje” i konkurs wiedzy o gwarach „Czy znasz język swojego regionu?”, a także występ zespołu folklorystycznego z Suwalszczyzny. W piątek (21 lipca) zaśpiewał zespół dziecięcy z Rutki-Tartak, prowadzony przez panią Beatę Szyszko-Anzulewicz. W grze miejskiej oraz konkursie o gwarach nasza reprezentacja zajęła III miejsce.

W czwartek (20 lipca) uczestnicy warsztatów zwiedzili Sejny łącznie z muzeum w Klasztorze Podominikańskim i Sanktuarium Matki Boskiej Sejneńskiej. Podczas warsztatów delegacje poszczególnych szkół mogły zaprezentować efekty swoich dotychczasowych prac, wymienić się doświadczeniami, jak również ustalić plany na najbliższą przyszłość.

Nieustannie zachęcamy uczniów naszej szkoły do włączenia się w badania dialektologiczne. W nowym roku szkolnym chcemy, by prowadzone zajęcia miały już charakter koła naukowego.

smartslider3[16]