Bookow!sko 3

To nasz zastrzeżony znak towarowy! Inspirujący, twórczy i przede wszystkim jedyny taki w Polsce event szkolny dla tych, którzy pasjonują się literaturą, teatrem, filmem i grami komputerowymi, czyli BOOKOWISKO NUMER 3, miał miejsce 25 i 26 maja 2017 roku w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie.

Każda edycja Bookow!ska jest inna. W tegorocznym dwudniowym programie spotkania (składającym się z trzech części) znalazł się niemalże premierowy występ grupy teatralno-kabaretowej ANTRAKT. Przedstawiła ona nieco zmodyfikowaną wersję najsłynniejszej augustowskiej legendy, czyli tej o Gołej Zośce. Premiera miała miejsce 20 maja, gdy zespół uświetnił obchody 460 – lecia Augustowa, prezentując miniaturę „Wiła wianki, czyli (nie całkiem) Goła Zośka”.

Rozstrzygnęliśmy dwa konkursy literacko-artystyczne - drugą edycję konkursu fotograficznego ,,Sekretne życie książek”, w którym pierwszą nagrodę otrzymała Beata Szarkowska oraz również drugie wydanie konkursu literacko-reklamowego dla blurbowiczów, o anglojęzycznej nazwie BluRb, oznaczającej krótką, pozytywną recenzję zwykle publikowaną na okładce nowo wydanej książki i zachęcającą do jej przeczytania. Konkurs polegał na napisaniu własnej notki rekomendacyjnej do wybranej książki beletrystycznej. Ideą tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim zachęcenie  do czytania, przeżywania czytania, rozumienia czytania. Zwyciężczynią, wybraną przez publiczność, okazała się Natalia Bronakowska, uczennica klasy IIA i jej BluRb do książki ,,Maybe Someday” Colleen Hoover.

Tegoroczna 3. edycja spotkania obfitowała w autorów książek, którzy czują się duszą, ciałem i piórem związani z Augustowem i Suwałkami. Nasze zaproszenie przyjęli PanowieJerzy Socała oraz Igor Strumiński, miłośnicy również i nam znanych klimatów, czyli suwalskich kartaczy, golonki, rustykalnych gospód, biesiad i ginących etnoświatów. To nałogowi włóczykije i admiratorzy nieprzetartych szlaków, którzy w pełnym humoru i dobrych rad wywiadzie z naszymi niezastąpionymi dziennikarkami – Anią Moroz oraz Darią Trocką – przybliżyli nam swoją twórczość literacką. Trylogię naszych gości, będącą epicką trzytomową panoramą sensacyjnej fabuły, zachwycającej przyrody i barwnych postaci, tworzą kolejno: ,,Rękopis zagubiony w Jeleniewie”, ,,Gra w ciemno” oraz ,,Manuskrypt Heweliusza”. Tak! To dobre skojarzenie! Tom pierwszy tej historyczno-awanturniczej serii zaczyna się tu obok, na XVII-wiecznej, porośniętej puszczą Suwalszczyźnie! Zachęcamy gorąco do przeczytania całości.

W piątek odbyło się godzinne spotkanie z pisarzem młodego pokolenia, człowiekiem stąd, Panem Szymonem Teżewskim – autorem Eteromanki – debiutanckiej powieści z onirycznym duchem dawnego Augustowa. Ten dynamiczny, serdeczny wywiad przygotowała i poprowadziła Pani Marta Jackiewicz. Prezentację fotografii dawnego Augustowa oraz kontakt z naszym gościem, Panem Szymonem, umożliwiła nam Pani Monika Rowińska. Wszyscy autorzy przekazali naszej bibliotece wymienione książki wraz z autografami.

W ramach całego eventu odbyły się również ponad godzinne warsztaty literacko-pisarskie prowadzone przez Panów - Jerzego Socałę i Igora Strumińskiego, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów naszego Liceum. Oto fragment relacji ze spotkania autorstwa pierwszego z twórców: Jestem pod wrażeniem utalentowanej młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie... event mający popularyzować czytanie książek i zachęcać do własnej twórczości, czyli Bookow!sko 3, był zorganizowany pomysłowo, a dziewczyny prowadzące całą imprezę zaprezentowały wręcz profesjonalne, fajne dziennikarstwo... oj, w Augustowie rosną nowe gwiazdy!

Ciekawostką przygotowaną specjalnie na tę edycję Bookow!ska był też pokaz slajdów przedstawiający to, co można zrobić z książek i gazet. Quiz o tym, jak wyglądają domowe biblioteczki naszych nauczycieli, również wywołał duże zaangażowanie młodzieży.

Organizatorzy Bookow!ska  - Pani Bożena Daniluk, Pani Marta Jackiewicz, Pani Ewa Jakubowicz oraz Pan Tomasz Choroszewski - serdecznie dziękują wszystkim gościom, osobom wspierającym to przedsięwzięcie, a w szczególności Pani Dyrektor Barbarze Koronkiewicz i Pani Monice Rowińskiej,  nauczycielom i uczniom naszej szkoły oraz uczestnikom z Gimnazjum nr 2 za obecność. Edycja 4. już w przygotowaniu. MUSICIE TAM BYĆ!!!

Fotografie: Mikołaj Kwiatkowski