Augustowski Dąb Niepodległości walczy o tytuł Drzewa Roku 2017

Dąb Niepodległości, który od prawie 100 lat towarzyszy kolejnym pokoleniom uczniów w budynku przy al. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1, a od września 1992 roku II Liceum Ogólnokształcącemu w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie, znalazł się w finałowej szesnastce ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku 2017 i walczyć będzie o tytuł laureata. Laureatem, czyli Drzewem Roku zostaje to drzewo, które zdobędzie najwyższą liczbę głosów oddanych przez internautów. Publiczny proces głosowania na stronie www.drzeworoku.pl trwa od 1 do 30 czerwca 2017 roku.

Konkurs Drzewo Roku to propozycja Klubu Gaja dla tych, którzy szanują drzewa, widzą ich piękno i życiodajną siłę. Celem Konkursu jest zwrócenie uwagi na rolę drzew w życiu ludzi, wzmocnienie świadomości społecznej w odniesieniu do środowiska oraz wyłonienie najważniejszego, najciekawszego, najbardziej lubianego i cenionego przez społeczności lokalne drzewa.

Dąb Niepodległości zasadzili w listopadzie 1928 roku uczniowie Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Męskiego w Augustowie w dziesiątą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pod dębem na postumencie widnieje tablica pamiątkowa z napisem: „Ten Dąb Niepodległości zasadziła młodzież Państw. Semin. Naucz. w Augustowie w dziesiątą rocznicę 11 XI 1928.” (pisownia oryginalna)

Dąb Niepodległości na trwale wpisał się w dzieje II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie. Od początku istnienia Liceum mówiło się o nim: „Liceum z dębem, Liceum z duszą”. Dąb Niepodległości, obecnie drzewo około stuletnie, przypomina kolejnym pokoleniom uczniów o rocznicy odzyskania niepodległości. Uczniowie Liceum, władze miasta i powiatu każdego roku z okazji 11 Listopada pod tym dębem składają kwiaty i zapalają znicze, oddając hołd tym, dzięki którym Polska odzyskała niezawisłość. Dąb ten daje także wytchnienie uczniom. Od wiosny do późnej jesieni pod dębem na ławeczkach uczniowie spędzają przerwy międzylekcyjne, a pokaźna korona drzewa zapewnia cień i ożywczy chłód, niczym czarnoleska lipa.

Dąb Niepodległości ze swoją interesującą historią zasługuje na tytuł Drzewa Roku 2017, dlatego już dzisiaj do udziału w internetowym plebiscycie zapraszamy wszystkich chętnych. Głosowanie odbywać się będzie na stronie www.drzeworoku.pl