Konferencja naukowa „Język ojczysty jako przedmiot badań regionalnych. Ocalamy dziedzictwo kulturowe od zapomnienia”

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Uświetnieniem tegorocznych obchodów była konferencja naukowa „Język ojczysty jako przedmiot badań regionalnych. Ocalamy dziedzictwo kulturowe od zapomnienia”  zorganizowana przez Centralną Bibliotekę Rolniczą, Towarzystwo Kultury Języka, Mazowieckie Towarzystwo Kultury oraz Polską Fundację Kościuszkowską. Odbyła się ona 20 lutego 2017 roku w pięknej auli Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie. Do udziału w niej została zaproszona także nasza szkoła, która od 2016 roku uczestniczy (choć jeszcze nieoficjalnie) w projekcie „Dialog pokoleń”, który został ogłoszony przez Narodowe Centrum Kultury w programie „Ojczysty, dodaj do ulubionych”. W ramach prac uczniowie przeprowadzają wywiady z przedstawicielami najstarszego pokolenia, swoimi babciami i dziadkami, dzięki czemu przyczyniają się do ratowania językowej przeszłości, która coraz częściej i szybciej odchodzi w zapomnienie. Zgromadzony przez nich i starannie udokumentowany bezcenny materiał jest dokumentem ginącej kultury ludowej i gwarowych odmian języka.

Najaktywniejsi badacze gwary – w ramach nagrody za wykonaną pracę – mieli okazję uczestniczyć we wspomnianej konferencji naukowej. Ewelina Łapińska, Aleksandra Korzun, Natalia Kierklo oraz Grzegorz Jurguć (uczniowie klasy I b) wraz z opiekunem – panem Tomaszem Choroszewskim – wysłuchali szeregu ciekawych referatów wygłaszanych przez wybitnych specjalistów z zakresu dialektologii: prof. Barbarę Falińską, prof. Józefa Porayskiego – Pomstę (prezesa Towarzystwa Kultury Języka), prof. Stanisława Gajdę, prof. Jerzego Sierociuka, czy też prof. Józefa Kąsia. Poznali specyfikę tej dziedziny wiedzy, jak również zadania stojące przed szkołami dotyczące ocalenia kultury regionalnej.

Na zakończenie konferencji młodzież mogła podzielić się swoimi refleksjami dotyczącymi prowadzonych badań językowych z prof. Barbarą Falińską – inicjatorką obozów gwaroznawczych i wielką miłośniczką Suwalszczyzny. Wybitna językoznawczyni potwierdziła, iż dokumentowanie przeszłości, także tej językowej, to obowiązek zwłaszcza młodego pokolenia. Wyraziła swoje zadowolenie z faktu, iż młodzi ludzie z naszej szkoły także odczuwają taką potrzebę – obiecała, iż podczas kolejnej konferencji (być może w Augustowie) będą oni mogli podzielić się wynikami swoich badań z najwybitniejszymi naukowcami.

Wszystkie osoby chętne, które chciałyby włączyć się w prace związane z projektem „Dialog pokoleń” proszone są o kontakt z wicedyrektorem szkoły – panem Tomaszem Choroszewskim.

     


TCh