Zwykłe. Z niezwykłej perspektywy.

24 maja 2016 roku odbyła się już XIII edycja powiatowego konkursu artystycznego dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na terenie powiatu augustowskiego oraz sejneńskiego, zatytułowanego Multimedialny Projekt Literacki, organizowanego od 2004 roku w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie.

Konkurs otworzył nasz gość specjalny i nasza absolwentka, Pani Agnieszka Halicka, która przygotowała specjalnie dla nas prezentację swojej oryginalnej twórczości fotograficznej.

Zanim odbyły się pokazy konkursowe, obejrzeliśmy jedną z prezentacji ubiegłorocznej edycji konkursu, która, przypomnijmy, zatytułowana była Kolor. Źródło emocji. Była to praca ucznia Augustowskiego Centrum Edukacyjnego, Macieja Protasiewicza, a która zajęła I miejsce. Jej tytuł to: Barwy Życia.

Kilka refleksji na temat tytułu tegorocznej edycji konkursu: Zwykłe. Z niezwykłej perspektywy. Jego inspiracją stał się Kazimierz Malewicz, awangardowy malarz polskiego pochodzenia, którego obraz znany jako Czarny kwadrat na białym tle skupiał uwagę odbiorcy nie na środkach artystycznego przekazu lecz na samych odczuciach towarzyszących odbiorowi dzieła. Czas więc zamienić to, co prozaiczne i konwencjonalne, na charakterystyczne, ekstrawaganckie, specjalne, używając środków, które czasami mogą wydać się nawet nieco kontrowersyjne. Czas pomyśleć inaczej, spojrzeć niestereotypowo i nieszablonowo na każdy temat, który może być poddany artystycznej obróbce, a przy okazji przekazać zupełnie nowe emocje, które w sztuce (również fotografii i literaturze) są najważniejsze.

Uczestnicy tej edycji konkursu starali się wziąć pod uwagę różne kategorie: codzienność, praktyczność, nudę, piękno, brzydotę, powtarzalność, itp., i to właśnie z nimi popracować. Poszukując w tej edycji konkursu twórczego tworzywa, spróbowali zastosować następującą bezprecedensową zasadę: ,,Im bardziej banalny, tym o wiele bardziej osobliwy i zadziwiający, a nawet wyjątkowy”.

Oto wyniki XIII edycji powiatowego konkursu artystycznego dla gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych zatytułowanego w bieżącym roku: Zwykłe. Z niezwykłej perspektywy:

Wyróżnienie -

,,Kosmetyki” - praca Magdaleny Bogdzio z Gimnazjum nr 4 w Augustowie oraz Michała Wasilewskiego z Gimnazjum nr 2 w Augustowie. Praca została przygotowana pod kierunkiem Pani Anny Prawdzik.

III miejsce

Prezentacja pt. ,,Zwykłe dla innych, niezwykłe dla mnie”,  która została wykonana przez Monikę Werner z Zespołu Szkół im. Powstańców Styczniowych w Nowince. Pani Monika Ślużyńska-Kowalewska jest opiekunem tej pracy.

II miejsce

,,Ucieleśnienie”, prezentacja, której autorkami są Karolina Jatkowska oraz Daria Trocka – uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie. Ich opiekunem jest Pan Tomasz Choroszewski.

I miejsce

Pokaz ,,Początek przyszłości, czyli w podróży z Kazimierzem Malewiczem” autorstwa Bernadetty Kuklińskiej  oraz Bartosza Łosińskiego z Gimnazjum w Bargłowie Kościelnym.  Pani Bogusława Grudzińska jest opiekunem ich prezentacji.

XIV edycja konkursu już planowana jest w maju 2017 roku.

Najserdeczniej dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Augustowie za wsparcie duchowe i finansowe. To dla nas bezcenne!

(e.j. & d.p.)

Fotografie: Mikołaj Kwiatkowski