II LO – Szkoła Przyjazna Rodzinie

II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie otrzymało certyfikat Szkoły Przyjaznej Rodzinie. Certyfikat przyznaje Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny placówkom, które chronią swoich uczniów przed treściami kwestionującymi znaczenie rodziny w życiu człowieka oraz podejmują działania nakierowane na promocję wartości prorodzinnych.

Ponieważ prowadzenie skutecznych działań edukacyjnych i wychowawczych wymaga współdziałania szkoły i rodziców, tak więc program „Szkoła Przyjazna Rodzinie” sprzyja nawiązaniu współpracy szkoły z rodzicami uczniów w zakresie wychowania i przekazywania młodemu pokoleniu spójnego systemu wartości. Propaguje wychowanie oparte na tradycyjnym, europejskim systemie kulturowym, u którego podstaw leży odpowiedzialność, wartość rodziny, szacunek dla życia, daje gwarancję przygotowania młodych ludzi do podjęcia odpowiedzialności za własną rodzinę, kraj i życie społeczne.

Każda przystępująca do programu placówka edukacyjna zobowiązuje się poprzez działania ujęte w szkolnym programie wychowawczym i szkolnym programie profilaktyki kreować pozytywny wizerunek rodziny oraz promować wartości prorodzinne. Wskazane jest, aby działalność ta dotyczyła wszystkich trzech grup odbiorców: uczniów, rodziców, nauczycieli.

Przyjęcie przez szkołę Certyfikatu jest swego rodzaju gwarancją realizacji przez szkołę wychowania dzieci i młodzieży w duchu szacunku dla rodziny. Certyfikat jest również jasnym sygnałem dla rodziców, że posyłając dziecko do szkoły z certyfikatem, będzie ono wychowywane przez szkołę w wartościach rodzinnych i chronione przed szkodliwymi treściami.

- Barbara Koronkiewicz -

b_150_100_16777215_00_IMAGES_2016rodzina_1.JPG