LONG LIVE THE QUEEN!

Szkolny Klub Europejski działający w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie przygotował spotkanie z Królową Elżbietą II zatytułowane ,,LONG LIVE THE QUEEN!” W evencie, który miał miejsce 8 grudnia 2015 roku, wzięli udział wszyscy uczniowie klas II i III naszego Liceum. Zaproszonym gościem specjalnym był Pan Peter Barkworth – rodowity Anglik z hrabstwa YorkShire, przyjaciel naszej szkoły.

Ideą tego wydarzenia stało się bezprecedensowe wydarzenie w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, a mianowicie fakt, iż w dniu 9 września 2015 roku Królowa Elżbieta II stała się najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Tym samym pobiła rekord ustanowiony przez swoją praprababkę Królową Wiktorię, która rządziła krajem przez 63 lata i 217 dni.

Nasz gość specjalny mówił w swojej niezwykle pasjonującej prezentacji zilustrowanej zarówno powszechnie znanymi jak i zupełnie nieodkrytymi zdjęciami Rodziny Królewskiej, między innymi o roli Monarchii Brytyjskiej w życiu obywateli Zjednoczonego Królestwa, o Królowej jako współczesnej ikonie i wzorze, ale również o praktycznie nieznanej twarzy Królowej jako osoby z ogromnym poczuciem humoru, wielkiej osobowości naszych czasów, inspiracji, matki, żony, babci.

Każda z obecnych klas przygotowała dla naszego gościa w podziękowaniu kartkę świąteczną z życzeniami oraz ręcznie wykonane ozdoby bożonarodzeniowe. Również i Peter miał dla uczniów pewną niespodziankę, która, niestety dotarła tego samego popołudnia, ale już po spotkaniu. Otóż dwa miesiące temu napisał on list do Królowej Elżbiety II z informacją, że przygotowuje projekt o Monarchii Brytyjskiej dla uczniów II Liceum w Augustowie. Królowa list przeczytała, a odpowiedź z Pałacu Buckingham nadeszła tego samego popołudnia, kiedy miało miejsce nasze spotkanie. Czujemy się niezwykle zaszczyceni i wyróżnieni.

Our desire is to extend our gracious and inclusive regards to Her Majesty The Queen (!)

(ej)

 

Fotografie: Dominika Mikołajczyk