Narodowe Święto Niepodległości

"Poloneza czas zacząć takim pięknym akcentem uczniowie klasy I C rozpoczęli uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie.

Prowadzący Szymon Wiszniewski i Natalia Hołubowicz powitali dyrekcję, nauczycieli oraz zgromadzonych uczniów. Następnie Pani dyrektor Barbara Koronkiewicz przypomniała uczniom historię Święta Niepodległości oraz podkreśliła  jego znaczenie dla kolejnych pokoleń Polaków. Uczniowie klas pierwszych  II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie obchodzili to święto w sposób szczególny, ponieważ tego samego dnia odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów. Uczniowie podnieśli prawe dłonie i powtarzali za przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego - Aleksandrą Ossowską- słowa przysięgi. Ślubowali m.in. pilnie uczyć się i godnie reprezentować naszą szkołę. Na pamiątkę ślubowanie każda z  klas otrzymała dyplom.

Następnie uczniowe klasy I c  zaprezentowali przygotowaną przez siebie część artystyczną. Zobrazowali zaborców, w których wcieliły się : Paulina Sołtys, Klaudia Skrocka oraz Julia Pieńczykowska, a także zniewoloną Polskę w postaci Dominiki Kierklo. Szymon i Natalia przybliżyli uczestnikom apelu historię Święta Niepodległości, a uczennice Emilia Kowalewska oraz  Natalia Sturgulewska pięknie deklamowały  patriotyczne wiersze polskich poetów.  Kolejnym etapem uroczystości było odśpiewanie przez uczennicę klasy Ic Dominikę Kierklo i wszystkich zgromadzonych "Roty" Marii Konopnickiej.  Z pewnością  duzą atrakcją był quiz historyczny przygotowany przez uczennice klasy Ic - Martynę Piętowską, Aleksandrę Skamrot oraz Angelikę Wierzbicką. W I turze konkursu rozgrywającego się wśród klas drugich wygrała klasa II B, a w drugiej turze pośród klas pierwszych klasa I A. Zwycięzcom gratulujemy postawy patriotycznej i wiedzy historycznej.

Dziękujemy również klasie I c, która w profesjonalny i ciekawy sposób przedstawiła uczniom liceum Święto Niepodległości. Dziękujemy Pani Dorocie Prokop za merytoryczną opiekę nad scenariuszem uroczystości oraz Pani Danucie Dobrzyniewicz ( wychowawcy klasy Ic) oraz Pani Patrycji Sieńko za opiekę nad organizacji całej uroczystości.