10. urodziny Galerii Zaczarowane Wyspy

W dniu 20 października 2015 roku w odświętnej atmosferze panującej w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie  świętowaliśmy jubileusz 10-lecia Galerii Zaczarowane Wyspy. Uroczystość 10. urodzin Galerii zatytułowaliśmy ,,Struktura przestrzeni i iluzja czasu.” Swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Katarzyna Bejm – przedstawiciel Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Augustowie, Burmistrz Miasta Augustowa – Pan Wojciech Walulik, Pani Anna Huszcza – Skarbnik Rady Rodziców oraz Przyjaciele Galerii wspierający nas od początku naszej działalności swoim talentem, ciepłem, sercem: Pani Józefa Drozdowska – poetka ziemi augustowskiej, Pani Krystyna Gudel – poetka ziemi suchowolskiej, radna, członkini Nauczycielskiego Klubu Literackiego, Pan Peter Barkworth – native speaker języka angielskiego, Pan Jakub Jackiewicz – fotograficzny duch naszej szkoły, a także dwóch gości, którzy zabrali nas w niezwykły świat fotografii – Pan Piotr Malczewski, który jest znanym fotografem, podróżnikiem, organizatorem i prowadzącym warsztaty fotograficzne, a od 2001 roku prowadzi również Galerię Fotografii w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą oraz Pan Radek Nowacki – dziennikarz i fotograf, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich; specjalizuje się w fotografii prasowej, portretowej i dokumentalnej; jego prace publikowane były zarówno w polskich jak i brytyjskich tygodnikach, magazynach, a cztery fotografie z jego projektu "The Scots DNA" zostały wręczone Księciowi Walii Karolowi i jego małżonce Księżnej Kornwalii Kamili, a także włączono je do Royal Collection.

W programie spotkania znalazła się prezentacja historii działalności Galerii Zaczarowane Wyspy w formie video-clipu, wystawa prac naszych obecnych uczniów oraz absolwentów zatytułowana: ,,DOODLES,” której inspiracją i zarazem nazwą stały się, tłumacząc z języka angielskiego, gryzmoły, bazgroły oraz mandale, czyli rysunki na planie koła. Wystawie towarzyszył happening artystyczny, prezentacja slajdów z rożnych podróży przygotowana przez Pana Piotra Malczewskiego, pokaz prac Pana Radka Nowackiego zatytułowany ,,The Scots DNA” oraz warsztaty fotograficzne dla młodzieży naszego Liceum.

Historia działalności Galerii Zaczarowane Wyspy nieprzerwanie trwa od 13 października 2005 roku. Powstała ona z inicjatywy Pani Ewy Jakubowicz oraz Pani Marii Kisielewskiej. Galeria jest projektem artystyczno-społecznym, w którym sfera artystyczna jest powierzchnią wystawową dla fotografii, grafik, szkiców, witraży naszych uczniów, absolwentów oraz znanych i uznanych już artystów fotografików i znajduje się na 2 piętrze budynku naszej szkoły. Spotkania z interesującymi ludźmi spoza szkoły, montaże słowno-muzyczne jak również lekcje otwarte, podczas których wykorzystywane są zasoby Galerii, są z kolej przestrzenią społeczną tego projektu.

W ciągu 10 lat działalności Galerii odbyło się 45 wystaw fotograficzno-artystycznych, 30 spotkań z ciekawymi ludźmi (pisarzami, dziennikarzami, fotografikami, aktorami, sportowcami, historykami, pasjonatami wszelkich dziedzin życia społeczno-artystycznego), 9 montaży słowno-muzycznych, jak również 3 lekcje otwarte.

Przejrzyjmy teraz kilka kartek z kalendarza Galerii ze spotkań z ciekawymi ludźmi. Jest ich 30. Gośćmi Galerii byli między innymi: dwukrotnie Pani Józefa Drozdowska, czterokrotnie Pani Janina Osewska, dwukrotnie Pan Erazm Stefanowski, trzykrotnie Pan Piotr Malczewski, Pan Marek Cichucki, Pan Wojciech Batura, Pani  Irena Batura, Pan Juliusz Szczęsny-Batura, Pani Krystyna Gudel, Pani Zofia Piłasiewicz, dwukrotnie Pan Dariusz Bugalski oraz native speakerzy języka angielskiego – Pani Bianca Lawrie (rodowita Nowozelandka) oraz Pan Peter Barkworth (rodowity Brytyjczyk).

9. Tyle jest zapisanych kartek w Galerii montażami słowno - muzycznymi. Oto niektóre z nich: luty 2006r. – popołudnie z poezją ks. Jana Twardowskiego; październik 2007r. – montaż słowno - muzyczny przygotowany wraz z grupą teatralno-kabaretową ANTRAKT zatytułowany: ,,Wędrówką życie jest człowieka” dedykowany zmarłym nauczycielom i uczniom naszej szkoły; czerwiec 2009r. – montaż słowno - muzyczny z okazji 20. rocznicy odzyskania niepodległości: ,,Nie możemy godzić się na słabość” oparty na tekstach Karola Wojtyły – fragmenty z ,,Trzech poematów”; grudzień 2010r. – montaż słowno - muzyczny pt.: ,, Wśród popołudniowej ciszy…”.

45. W Galerii Zaczarowane Wyspy wystawiali swoje prace zarówno uczniowie, absolwenci oraz nauczyciele naszego Liceum, uczestnicy Pracowni Fotografii przy Augustowskim Centrum Edukacyjnym, jak i fotograficy spoza szkoły, między innymi Pan Piotr Malczewski oraz Pan Michał Chilmon.

Wielokrotnie pisano o nas w prasie. Artykuły, które pojawiły się w Przeglądzie Powiatowym to: ,,Magia w obiektywie” (październik 2005), ,,Dżuma i Napoleon” (marzec 2006), ,,Strofy księdza Jana” (marzec 2006). Również kilka z nich mogliśmy przeczytać w Przeglądzie Augustowskim: ,,Galeria też może być zaczarowana” (grudzień 2005), ,,Poetycka lekcja w II LO” (grudzień 2006), ,,Galeria pachnąca mirrą” (kwiecień 2007) oraz ,,Honorowy Znak Tożsamości” (październik 2007). Intersujący artykuł został również opublikowany w kwartalniku wydawanym na Litwie w 2010 roku i nosił tytuł ,,Liceum z królewskim rodowodem i odrestaurowaną duszą.”

I pamiętajmy, że w Galerii czas jest tylko iluzją… (ej)

Fotografie: Jakub Jackiewicz